Co to jest terapia pedagogiczna?
Jest to całokształt oddziaływań pedagogicznych o charakterze korekcyjno – kompensacyjnym, których celem jest usprawnianie zaburzonych funkcji psychomotorycznych, poznawczych oraz doskonalenie tych, które są dobrze rozwinięte.
Na czym polega terapia pedagogiczna?
Polega na stosowaniu u dziecka ćwiczeń usprawniających analizator wzrokowy, analizator słuchowy i koordynację wzrokowo – ruchowo – słuchową. Podczas zajęć pomocne są ćwiczenia rozwijające zdolności grafomotoryczne, ortograficzne wraz z nauką czytania ze zrozumieniem. Ponadto stosuje się działania, których celem jest redukcja zaburzeń lateralizacji, poprawa świadomości ciała i orientacji w przestrzeni.
Dla kogo przeznaczona jest terapia pedagogiczna?
Terapię pedagogiczną prowadzi się dla dzieci, które doświadczają trudności :
- w nauce czytania, pisania oraz specyficznych trudności w liczeniu;
- związanych z orientacją przestrzenną, lateralizacją, koordynacją wzrokowo – ruchową , słuchowo – ruchową;
- z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem;
- związanych z obniżonym poziomem sprawności manualnych i grafomotorycznych.
Jakie korzyści daje stosowanie terapii pedagogicznej?
Przede wszystkim stosowanie ćwiczeń korekcyjno – kompensacyjnych wspiera rozwój dziecka na poszczególnych etapach edukacji. Pozwala na wyrównywanie dysfunkcji w zakresie wiedzy i umiejętności dziecka. Stymuluje funkcje psychomotoryczne dziecka i rozwija jego umiejętności poznawcze. Terapia pedagogiczna istotnie przyczynia się do zmniejszenia niepowodzeń szkolnych, a wraz z rozwojem kompetencji dziecka wpływa bezpośrednio na podniesienie samooceny dziecka i poczucie sprawczości.