Dla Naszych podopiecznych zajęcia hipoterapeutyczne realizuje Stowarzyszenie Równi Sobie
Bieńków 7, 59-150 Grębocice
Hipoterapia jest ściśle powiązana z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi i w pełni korzysta z ich dorobku naukowego. Jest to zabieg medyczny, przy którym wykorzystuje się wpływ ruchu konia na pacjenta.
Inną szczególną cechą hipoterapii są możliwości pracy z dziećmi autystycznymi, ponieważ, jak zauważył Monty Roberts, osoby autystyczne i konie wykazują wiele podobieństw w postrzeganiu, reagowaniu i porozumiewaniu się .
Hipoterapia zazwyczaj odbywa się na świeżym powietrzu, lub w zależności od warunków atmosferycznych na krytej ujeżdżalni (w hali). W trakcie zajęć konia prowadzi przeszkolona do tego osoba prowadząca, znająca konia i obcująca z nim na co dzień. Obok pacjenta podąża terapeuta z dodatkowymi kwalifikacjami hipoterapeutycznymi, który odpowiedzialny jest za zapewnienie, że ruch konia optymalnie wpłynie na pacjenta. Hipoterapeuta kontroluje i wspiera pozycję siedzącą lub leżącą pacjenta oraz zapewnia pomoc w optymalnej absorpcji ruchu, czyli w zachowaniu prawidłowej postawy.
Można wyróżnić kilka form hipoterapii:
-
Terapia ruchem konia – polega na biernym poddawaniu pacjenta ruchom konia.
-
Fizjoterapia na koniu – jest to gimnastyka lecznicza na koniu, polega na wykonywaniu przez pacjenta ćwiczeń na koniu.
-
Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – wskazana dla osób z problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym. Terapia odbywa się zgodnie z zaleceniami psychologa, psychoterapeuty. Obejmuje zajęcia zarówno na koniu jak i przy koniu.
-
Terapia kontaktem z koniem – najważniejsza w tej formie terapii jest więź emocjonalna pacjenta z koniem. Stosowana jest głównie u osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, a także w przypadku występowania przeciwwskazań do jazdy konnej.
Dla kogo wskazana jest hipoterapia
-
mózgowe porażenie dziecięce i inne niż MPD porażenia, niedowłady spastyczne, wiotkie i dyskinezy (np. pourazowe),
-
dystrofie mięśniowe,
-
autyzm dziecięcy,
-
zespół Downa,
-
upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim i głębokim,
-
osoby niewidome i głuchonieme,
-
wady postawy,
-
stany po urazach kręgosłupa, w fazie usprawniania,
-
przykurcze i ograniczenia ruchomości mięśni i stawów,
-
wrodzone lub nabyte zniekształcenia lub usztywnienia kończyn.
Ze względu na specyficzna formę terapii oraz liczne do niej przeciwwskazania, warunkiem korzystania z hipoterapii jest skierowanie lekarskie!!!